Mis saab tuuliku osadest pärast kasutusaja lõppu?

tuuliku osadest

Hea uudis on see, et umbes 90% tuuliku osadest on võimalik taaskasutada. Suur osa tuulikust – ligikaudu 70% – koosneb täielikult ümbertöödeldavast terasest. Ülejäänud 30% moodustavad muud metallid, nagu vask ja alumiinium, ning plast, klaas- ja süsinikkiud. Kõige keerulisem on taaskasutada just tuulikulabasid, mis on loodud kestma 20–25 aastat ning koosnevad tugevdatud komposiitmaterjalidest.

Kuigi turbiinide komponendid on oma olemuselt mittetoksilised ega saasta otseselt keskkonda, muutub probleemiks nende suur maht ja ladestamise kestus – plast- ja klaaskiudmaterjalid ei lagune looduses kiiresti. See tähendab, et ilma sobivate taaskasutuslahendusteta võivad vanad labad aastakümneteks prügimäele jääda. Teadlased ja ettevõtted otsivad pidevalt uusi lahendusi, et muuta tuulikute elukaare lõpposa jätkusuutlikumaks.

Taaskasutuse ja ümbertöötlemise lahendused

Mida laiemaks muutub tuulikute kasutus ja mida suuremaks kasvab tuuletööstus, seda olulisemaks on keskkonnasõbralikud lahendused tuulikulabade taaskasutamiseks. Vajadus efektiivsete taaskasutusmeetodite järele on viimastel aastatel üha kasvamas, ning õnneks mitmeid innovaatilisi lahendusi on juba kasutusele võetud, et enamik tuuliku osadest leiaksid taaskasutust.

Materjalide taaskasutus

Üks levinumaid meetodeid on tuulikulabade jahvatamine erineva suurusega tükkideks ning nende kasutamine täiteainena kivisöe, liiva ja savi asemel ehitusmaterjalide tootmises. Purustatud klaas- ja süsinikkiud võib leida kasutust näiteks teede ja betooni tootmises, aidates suurendada nende vastupidavust.

Lanzhou keemiainstituudi teadlased on leidnud viisi, kuidas purustada ja keemiliselt töödelda vanu labasid, et neid saaks kombineerida asfaltsegu ja betooniga. Katsetused näitasid, et selliselt tugevdatud asfalt pidas vastu vähemalt viis kuud ilma pragude ja vajumiteta, mis viitab sellele, et see võib olla pikaajaline lahendus vanade labade taaskasutuseks.

Paljud tuulikutootjad on alustanud koostööd ettevõtetega, mis töötlevad labad tsemenditootmise toormaterjaliks. Selle protsessi käigus purustatakse labad mehaaniliselt ja suunatakse tsemendiahju. Kuna labade koostisosad sisaldavad orgaanilisi vaikusid, vabastavad need põletamisel energiat, vähendades vajadust söe järele. Selle tulemusena väheneb tsemenditootmise süsinikujalajälg kuni 23% ning vee tarbimine kuni 13%.

Vanade labade ümbertöötlemine

USAs tehakse koostööd ülikoolidega, et leida viise vanu tuulikulabade kasutamiseks, näiteks autovarjualuste, jalakäijate sildade või mänguväljakute konstruktsioonielementidena.

Tulevikus alternatiivsete materjalide kasutamine

Tuulikute tootjad, nagu Siemens Gamesa, juba hakkasid kasutama uusi, kergemini taaskasutatavaid materjale. Näiteks töötatakse välja termoplastilisi vaigumaterjale, mida on lihtsam ümber töödelda ja uuesti kasutada.


Loe lisaks:

Amercian Clean Power: Wind Turbine Disposal and Recycling Strategies

Postimehe Teadusportaal: Tuulikulabadest saab nüüd midagi kasulikku tegema hakata

Taani projekt tuulikulabade ringlussevõtu turustamiseks DecomBlades

Canada taastuvenergia assotsiatsiooni infoleht

Infraheli ja tuulikud

Scroll to Top